Wpływ muzyki na rozwój dziecka – podczas ciąży i we wczesnym dzieciństwie 0
Wpływ muzyki na rozwój dziecka – podczas ciąży i we wczesnym dzieciństwie

Każdy z nas już od małego miał styczność z muzyką – od śpiewanych kołysanek, przez grające zabawki, po rozbrzmiewające melodie w radio i telewizji. Wśród maluchów można zaobserwować wielką pasję w nuceniu i powtarzaniu usłyszanych piosenek dla dzieci. Równie często spotykana jest także radosna twórczość własna na zaimprowizowanych instrumentach z garnków :) Dzieci uwielbiają różne dźwięki, a otaczanie się nimi pozwala im poznawać świat i pogłębiać określone umiejętności. Zobacz koniecznie, jaki jest wpływ muzyki na rozwój dziecka oraz jakie korzyści z seansów muzycznych wyniesie także przyszła mama!

 

Czy słuchanie muzyki w ciąży wpływa na rozwój dziecka?

 

Według badaczy słuch u dziecka rozwija się w życiu płodowym i z czasem zaczyna ono odbierać coraz więcej bodźców dźwiękowych. Początkowo jest to przede wszystkim szum płynącej krwi oraz bicie serca, ale z czasem dochodzą do tego różne głosy i dźwięki z zewnątrz. Poza samym faktem, że maluszek słyszy to, co do niego dociera, to zaczyna też to zapamiętywać, dlatego tak wielu rodziców przemawia do brzucha mamy.

 

Niezwykle ważne są też, organizowane najlepiej w systematyczny sposób, sesje muzyczne, które wspomagają rozwój płodu. Wystarczy włączyć relaksującą melodię w tle, składankę z utworami dla kobiet w ciąży albo skomponować własną playlistę z ulubionymi piosenkami. Muzyka pozytywnie działa nie tylko na funkcje słuchowe, ale również mózg dziecka jeszcze przed jego przyjściem na świat.

 

Muzyka a rozwój mózgu u płodu

 

Mając na względzie korzyści, jakie daje słuchanie muzyki w czasie ciąży – zarówno dla dziecka, jak i matki, dla której może to być sposobem na relaks, poprawę nastroju czy zwalczanie dolegliwości – warto zadbać o regularne seanse muzyczne. Dźwięki w tle mogą towarzyszyć np. rozmowie z nienarodzonym maluszkiem lub wykonywaniu codziennych czynności. Jeśli jest taka możliwość, można sobie zorganizować również domowy koncert – nastawiona playlista z wybranymi utworami i wygodny fotel z dużym prawdopodobieństwem pozwolą się odprężyć w trakcie dnia. A jakiej muzyki warto słuchać w czasie ciąży?

 

Jakiej muzyki słuchać w ciąży? 

 

Generalnie, co poparte jest badaniami – zarówno w życiu płodowym, jak i już tym dorosłym, warto słuchać muzyki klasycznej, która szczególnie stymuluje rozwój mózgu. Nie bez powodu utwory Mozarta są tak często wybierane podczas nauki czy pracy – pomagają w osiągnięciu większej koncentracji i wpływają na rozwój umysłowy. „Klasyki” podobnie działają w przypadku najmłodszych, a spora część rodziców odtwarza je maluszkowi już w czasie ciąży, poza Mozartowskimi wybierając też kompozycje z twórczości Chopina, Bacha czy Schumanna.

 

Warto wiedzieć:

Specjalne kompozycje relaksacyjne albo z wybranymi utworami klasycznymi dostępne są także na płytach z muzyką dla kobiet w ciąży. Można ich słuchać w tradycyjny sposób, czyli gdy dźwięki rozchodzą się po całym mieszkaniu, albo na słuchawkach – tych wkładanych do uszu lub specjalnie opracowanych dla przyszłych mam, przylegających do brzucha!

 

Klasyka czy nowoczesność? Gust muzyczny przyszłej mamy

 

Przed zaplanowaniem seansów z klasyczną muzyką w roli głównej warto odpowiedzieć sobie na podstawowe pytanie: czy w ogóle ją lubię? Każdy ma inny gust, a jeśli przyszła mama będzie słuchać czegoś, za czym nie przepada albo nawet co ją drażni, może przynieść to zupełnie inny efekt od zamierzonego. Przymuszanie się do czegoś – np. do obcowania z dźwiękami, których się nie lubi – może poskutkować zniecierpliwieniem albo rozdrażnieniem matki, które udzieli się także maluszkowi. Natomiast odtwarzanie ulubionych piosenek, które powodują wzrost tzw. hormonów szczęścia w ciele matki, korzystnie wpłynie również na samopoczucie dzieciątka.

 

Przyszła Mamo, pamiętaj! Jeśli do muzyki klasycznej podchodzisz z entuzjazmem lub neutralnie, jak najbardziej puszczaj ją swojemu maleństwu, ale jeśli nie możesz jej strawić – wybierz to, czego słuchanie sprawia Ci przyjemność!

 

Korzyści, jakie daje muzyka dla dzieci

 

Dziecko, które dosłownie już w brzuchu u mamy posiada kontakt z muzyką, będzie najpewniej wrażliwsze i bardziej kreatywne. Również, kiedy maluch w pierwszych latach swojego życia (szczególnie do 5-6. roku, kiedy rozwija się bardzo dynamicznie) będzie obcował z różnego rodzaju dźwiękami, może to pozytywnie wpływać na wiele obszarów, w tym na:

 • kształtowanie pamięci,
 • zdolność koncentracji u dziecka,
 • rozwój wyobraźni i kreatywności,
 • podzielność uwagi,
 • wytworzenie oraz wzmocnienie zmysłu estetyki,
 • wrażliwość na piękno, emocjonalność,
 • rozwój kompetencji poznawczych, takich jak spostrzeganie, oceny estetyczne,
 • zdolności komunikacyjne i umiejętność współdziałania,
 • koordynację ruchową.

 

Ponadto ulubione piosenki czy melodie i odgłosy natury pomagają w osiągnięciu spokojnego i zrelaksowanego stanu, normalizują napięcie mięśniowe, pogłębiają oddech itd. Warto nadmienić, że innego rodzaju korzyści dla zdrowia i rozwoju dziecka przynosi muzyka relaksacyjna, a inne aktywizująca.

 

Muzyka relaksacyjna dla dzieci

 

Muzyka relaksacyjna ma zbawienny wpływ na stan emocjonalny, a także fizyczny, szczególnie u małych dzieci. Spokojne melodie o niskich dźwiękach warto wykorzystywać w codziennych rytuałach usypiania maluszka, ale można nimi urozmaicać także zabawę w ciągu dnia. Nierzadko łączy się ją z odgłosami natury, które dają podobne efekty podczas słuchania.

 

 Do najważniejszych korzyści ze słuchania muzyki uspokajającej, które odczuwają zarówno dzieci, jak i dorośli, należą:

 • spowolnienie oraz pogłębienie oddechu,
 • uspokojenie i zwolnienie pracy serca,
 • obniżenie ciśnienia tętniczego,
 • zmniejszenie napięcia mięśniowego,
 • zmniejszenie lęku i stresu,
 • wyciszenie oraz uspokojenie na poziomie psychicznym i emocjonalnym,
 • stworzenie sprzyjających warunków do wypoczynku oraz snu.

 

Muzyka dla dzieci, która aktywizuje i motywuje

 

Drugim rodzajem muzyki, którą warto otaczać dziecko od najmłodszych lat, jest ta o funkcji aktywizującej. Są to żywe melodie o wysokich dźwiękach, które pobudzają organizm, wprawiają w radosny nastrój i zmniejszają poczucie zmęczenia. Warto ją wykorzystywać w trakcie różnego rodzaju aktywności lub by zachęcić malca do nauki nowych umiejętności.

 

Dynamizująca muzyka u dzieci motywuje do działania, wpływając m.in. na:

 • przyspieszenie bicia serca,
 • podniesienie ciśnienia tętniczego,
 • normalizowanie (lub podniesienie) napięcia mięśniowego,
 • wzmocnienie koordynacji,
 • potęgowanie uczucia radości i wesołości,
 • podwyższanie samooceny,
 • wzmocnienie poczucia własnej siły,
 • pobudzanie do aktywności fizycznej oraz działania.

 

Reasumując, muzyka dla dziecka świetnie stymuluje rozwój układu nerwowego i mózgu, i korzystnie oddziałuje na wiele obszarów w jego życiu. To doskonały sposób na nauczenie malca wrażliwości na piękno oraz być może zaszczepienie w nim prawdziwej pasji muzycznej, która z czasem może ewoluować w chęć gry na instrumentach, ćwiczenia śpiewu lub udziału w zajęciach tanecznych. Wszystkie te aktywności w znaczący sposób przyczyniają się do zdrowego rozwoju dziecka na wielu poziomach.

 

Przyjemnych seansów muzycznych dla mamy i dziecka!

Redakcja bloga BajkowaModa.pl

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
Chmura tagów
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl