Poczucie bezpieczeństwa dziecka – jak o nie zadbać? 0
Poczucie bezpieczeństwa dziecka – jak o nie zadbać?

Każdy z nas chce się czuć bezpiecznie. Jako dorośli dążymy do zaspokojenia swoich potrzeb, zapewnienia sobie dachu nad głową, stabilizacji finansowej – to sprawia, że likwidujemy lub zmniejszamy niepokój, który czasem dopada każdego z nas. A co w przypadku… małych dzieci? Jak one radzą sobie ze światem, skoro nawet nie zdają sobie jeszcze do końca sprawy z tego, jak on działa? To właśnie jedna z najważniejszych ról rodziców – zapewnienie dziecku bezpieczeństwa oraz poczucia, że jest kochane, szanowane i chronione. Zobacz 3 ważne czynniki, które pomogą Ci stworzyć ciepły i spokojny dom dla swoich dzieci!

 

Poczucie bezpieczeństwa ma ogromny wpływ na rozwój dziecka

 

Potrzeba bezpieczeństwa jest jedną z najważniejszych dla każdego człowieka – a szczególnie tego małego, który dopiero się rozwija i uczy się funkcjonować w otaczającym świecie. Komfort psychiczny, jaki się z tym wiąże, znacząco wpływa na rozwój dziecka, zarówno w aspekcie emocjonalnym, jak i fizycznym.

 

Czując się bezpiecznie i pewnie, maluch nie tylko jest bardziej szczęśliwy, ale także ufny i otwarty na doświadczanie, co zdecydowanie pomaga w nauce nowych umiejętności, poznawaniu świata, budowaniu relacji między bliższymi i dalszymi osobami. W ten sposób kształtuje się również pewność siebie dziecka, które szybciej staje się samodzielne. Lepiej też radzi sobie ze wszystkimi sytuacjami, w tym z niepowodzeniami i trudnościami – zarówno teraz, w dzieciństwie, jak i, co również bardzo ważne, w dorosłym życiu.

 

Poczucie bezpieczeństwa dziecka w rodzinie – jak je zapewnić?

 

Wydaje się, że to oczywiste, a pozornie może nawet łatwe: trzeba dbać o dziecko, kochać je i wszystko odbywa się jakoś tak naturalnie… Po części to prawda, ale każdy rodzic powinien mieć świadomość, że jest to zadanie wymagające i łatwo tu popełnić (zupełnie nieświadomie) błędy. Te z kolei mogą wpłynąć na zachwianie spokoju i równowagi emocjonalnej dziecka, przekładając się na cały jego rozwój.

 

Pamiętaj, by codziennie dbać o te 3 ważne elementy budowania poczucia bezpieczeństwa dziecka w rodzinie. Z radością zobaczysz, jak Twój maluszek wzrasta szczęśliwy, traktując świat jako przyjazną przestrzeń, w którym zawsze jest dla niego miejsce!

 

Więź emocjonalna dziecka z rodzicami

 

Silna więź pomiędzy dzieckiem a matką i ojcem lub opiekunami jest bez dwóch zdań najważniejsza dla wytworzenia i wzmocnienia poczucia bezpieczeństwa. Pozytywne relacje wśród członków rodziny, tj. zarówno między rodzicami, jak i rodzeństwem, sprawiają, że każdy domownik czuje się pewnie i komfortowo przebywając z najbliższymi mu osobami.

 

Więź pomiędzy mamą i nowo narodzonym dzieckiem tworzy się natychmiast, od pierwszych chwil w ramionach rodzicielki. Natomiast związek emocjonalny maluszka i taty buduje się stopniowo, przy czym ważne, by ich kontakt był jak najczęstszy i regularny – dobrą okazją ku jego wzmacnianiu są kąpiele, pielęgnacja noworodka i później niemowlaka, tulenie, uspokajanie, zabawy. Niemowlę, któremu poświęca się czas, uwagę i czułość, lepiej się rozwija i czuje się bezpiecznie w otoczeniu osób, które o niego dbają i które są dla niego… całym światem.

 

Wychowanie dziecka oparte na bliskości i dotyku

 

Kiedyś dominowała teoria o tzw. zimnym chowie, dzisiaj większość osób – według nas całkiem słusznie – skłania się ku zupełnie innej metodzie wychowywania dzieci, opierającej się na czułości, poświęcaniu pełnej uwagi i dużej roli dotyku. Nie musisz się tu obawiać o ewentualne rozpieszczenie malca, tym bardziej, że obecne badania obalają tę tezę, podkreślając, jak ważna jest bliskość dla prawidłowego rozwoju dziecka.

 

Pamiętajmy, że dotyk to jeden ze zmysłów, dzięki któremu poznajemy świat. Nie inaczej jest w przypadku najmłodszych.

 

Rola dotyku w rozwoju dziecka

 

To właśnie poprzez dotyk dziecko odkrywa świat, uczy się go, czerpiąc wiedzę o otaczających przedmiotach, osobach. Również dotyk rodziców i opiekunów, który czuje na sobie, ma niebagatelne znaczenie dla prawidłowego rozwoju we wszystkich aspektach:

  • rozwoju ciała i mózgu,
  • rozwoju emocjonalnego dziecka,
  • umiejętności komunikacji niemowlaka, szczególnie w pierwszych miesiącach życia,
  • rozwoju intelektualnego i tempa nauki dziecka,
  • uwalniania od stresu,
  • budowania poczucia bezpieczeństwa i własnej wartości.

 

W codzienne czynności, które wiążą się bezpośrednio z tym zmysłem (jak kąpanie dziecka, kremowanie, przewijanie itd.), warto wpleść czuły dotyk. Jak? Sposobów na to jest bardzo dużo i często wychodzą od rodziców instynktownie, poprzez pieszczotliwe głaskanie, łaskotanie, masowanie stópek. Dzieciaczki uwielbiają takie zabawy i tę formę kontaktu z rodzicami, więc śmiało stosuj je na co dzień! Ważne, by w dotyku rodzica przejawiały się ciepło i troska, które dadzą maluszkowi znać, że jest kochane oraz zupełnie bezpieczne.

 

Ustalony rytm dnia dziecka

 

Dużą rolę w tworzeniu i umacnianiu poczucia bezpieczeństwa niemowlaka i dziecka odgrywa także ustalony rytm dnia. Na czym polega? Na wykonywaniu czynności (pielęgnacyjnych i innych) w z góry określonych porach doby. Tego typu regularność pozwala uporządkować świat malucha, sprawiając, że dziecko wie, czego może się spodziewać, a także uczy się, kiedy jest czas na zabawę, na jedzenie, na spanie. Nie czuje więc niepewności czy strachu wynikających z tego, co nieznane.

 

Elementów, które wpływają na poczucie bezpieczeństwa dziecka jest znacznie więcej, i przejawiają się w codziennej pielęgnacji, wspólnej zabawie, nauce – ważne, by we wszystkich aspektach okazywać dziecku czułość i zrozumienie, oraz cierpliwość. Stworzenie spokojnego otoczenia, pełnego szacunku i miłości, umocni malucha w przekonaniu, że zawsze może liczyć na rodziców i zapewni mu właściwy, szczęśliwy rozwój.

 

Spokoju i bezpieczeństwa dla całej rodziny

Redakcja bloga BajkowaModa.pl

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28
Chmura tagów
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl