Pierwsza pomoc przy zakrztuszeniu dziecka pow. 1 roku życia 0
Pierwsza pomoc przy zakrztuszeniu dziecka pow. 1 roku życia

Zakrztuszenia dzieci zdarzają się bardzo często – maluchy, poznając świat, biorą do rączek przeróżne rzeczy, oglądają z każdej strony, a na końcu tej zabawy często usiłują wkładać znaleziska do ust! Co rusz jakiś drobny przedmiot lub kawałek jedzenia trafia do buzi, a jeśli będzie zbyt mały – może doprowadzić do zachłyśnięcia. Jeśli taka sytuacja przydarzy się Tobie, nie czekaj, tylko natychmiast przystąp do udzielania pierwszej pomocy dziecku! Pamiętaj, że zadławienie może mieć bardzo groźne konsekwencje, a zdecydowana i jednocześnie opanowana reakcja pozwoli uratować zdrowie, a nawet życie malucha. Tutaj dowiesz się – krok po kroku – jak postępować w razie zakrztuszenia dziecka powyżej 1 roku życia.

 

Objawy zakrztuszenia dziecka

 

Gdy w gardle utkwi nam jakaś przeszkoda (okruch, odrobina posiłku, niewielkie ciało obce), w naturalnym odruchu zaczynamy kaszleć, by się jej pozbyć. Zazwyczaj trwa to chwilę, wypluwamy rzecz lub udaje nam się połknąć zalegający kawałek jedzenia. Gdy Twoje dziecko zaczyna kaszleć, najpewniej właśnie z tej przyczyny – daj mu chwilę na uspokojenie się i samodzielne wykrztuszenie ciała obcego.

 

W przypadku kaszlu u małych dzieci zachowaj jednak czujność. Jeśli się przeciąga, trwa 2-3 minuty i przeradza się przy tym w dławienie – to czas na Twoją szybką, ale i opanowaną reakcję! Niepokojącymi objawami są: trudności ze złapaniem oddechu (walka o oddech), chrapliwe dźwięki czy sinienie. Jeśli je zauważysz, należy natychmiast przystąpić do udzielenia pierwszej pomocy dziecku. Zachowaj względny spokój (nie daj się opanować panice!) i postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami.

 

Pierwsza pomoc przy zadławieniach u dzieci pow. 1 roku

 

W przypadku, gdy dziecko jest przytomne i zacznie się krztusić, wykonaj 3 następujące kroki:

 

1. Ustaw się za dzieckiem.

 

Stań za plecami dziecka (jeśli pociecha jest mała lub niska, przykucnij albo podnieś ją i postaw na krześle/stole). Obiema rękami obejmij dziecko w pasie.

 

2. Ułóż odpowiednio ręce.

 

Oprzyj kciuk jednej ręki o brzuszek malucha – odrobinę wyżej niż pępek, ale poniżej wyrostka mieczykowatego (to dolna i najmniejsza kość, która tworzy mostek). Przyłóż drugą rękę do pierwszej.

 

3. Uciskaj brzuch dziecka.

 

Szybkimi ruchami uciskaj brzuszek – nacisk powinien być zdecydowany, ale słabszy niż u osoby dorosłej. Wykonuj uciski do momentu wyplucia ciała obcego lub odzyskania przez malucha normalnego oddechu. Jeśli dziecko straci przytomność – wykonaj niżej opisane kroki pierwszej pomocy!

 

Pierwsza pomoc przy zakrztuszeniu – gdy dziecko jest nieprzytomne

 

Jeśli w wyniku zachłyśnięcia dziecko straci przytomność, schemat udzielania pierwszej pomocy wygląda tak:

 

1. Ułóż dziecko na wznak.

 

Połóż dziecko na twardym i płaskim podłożu – np. na podłodze albo stole – w pozycji na wznak. Następnie uklęknij albo stań u stóp dziecka, szykując się do wykonania ucisków brzuszka.

 

2. Wykonuj uciski na brzuch malucha.

 

Połóż nadgarstek na brzuszku dziecka w połowie odległości między pępkiem a łukiem żebrowym. Palce dłoni powinny być skierowane w stronę jego twarzy. Wykonaj 5 szybkich ucisków na brzuch, by wydostać ciało obce. Nacisk powinien być zdecydowany, ale nie tak mocny jak w przypadku starszego dziecka lub osoby dorosłej.

 

UWAGA! Nie uciskaj samych żeber dziecka (ani wyrostka mieczykowatego), bo możesz je połamać!

 

3. Sprawdź, czy w górnych drogach oddechowych nie ma ciała obcego.

 

Jeśli drogi oddechowe dziecka są nadal niedrożne – nie pojawił się odruch silnego kaszlu, nie ma prawidłowego oddechu, żadne ciało obce nie wydostało się na zewnątrz – sprawdź, czy w gardle tkwi widoczna przeszkoda. Wkładając swój kciuk, otwórz usta malucha, a dalej chwyć jego język i żuchwę pomiędzy swoje palce (kciuk i wskazujący). Naciskając kciukiem na język, unieś do góry szczękę dziecka i zajrzyj do gardła. Jeśli widzisz w nim zablokowane ciało obce, spróbuj ostrożnie wygarnąć je jednym palcem.

 

UWAGA! Pamiętaj o dwóch ważnych rzeczach:

  • Jeśli nie widzisz żadnego przedmiotu, nie szukaj go palcem.
  • Jeśli dostrzegasz ciało obce, nie próbuj chwytać go dwoma palcami, gdyż w ten sposób możesz wepchnąć je jeszcze głębiej, do tchawicy!

 

4. Sprawdź drożność dróg oddechowych u dziecka.

 

Jeśli maluch nie odzyskał prawidłowego oddechu, metodą usta-usta wykonaj 2 wolne wdmuchnięcia powietrza (zaciśnij przy tym swoje palce na nosku dziecka).

 

Obserwuj klatkę piersiową – jeśli unosi się i opada przy każdym z wdechów, drogi oddechowe są drożne. W takim przypadku sprawdź, czy malec spontanicznie oddycha:

  • przysuń własny policzek do ust dziecka i oceń, czy czujesz jego oddech,
  • obserwuj, czy klatka piersiowa i brzuch dziecka się unoszą,
  • możesz też użyć lusterka – przyłóż je do ust malucha, oddech pojawi się w postaci pary na szkle.

 

Jeśli drogi oddechowe są nadal niedrożne, powtarzaj powyższe kroki do momentu odzyskania przez dziecko przytomności i właściwego oddechu (lub do czasu, gdy pojawi się pomoc). Nawet jeśli nie zauważysz efektu, nie przerywaj udzielania pomocy! Im dłużej tlen nie będzie docierał do dziecka, tym bardziej rozluźnią się mięśnie jego gardła, więc z większym prawdopodobieństwem usuniesz wtedy przeszkodę.

 

UWAGA! Nawet jeśli szybko pomożesz dziecku i wszystko powróci do normy, zadzwoń na pogotowie lub do lekarza. W każdym przypadku zadławienia dziecka potrzeba jest pomoc medyczna i konsultacja lekarska.

 

Może zdarzyć się tak, że podczas udzielania pierwszej pomocy (lub nawet bez tego) ciało obce przeniesie się i utkwi w dolnych drogach oddechowych. Malec może czuć się całkiem dobrze, ale jeśli zauważysz któryś z tych objawów:

  • zmieniony ton w czasie mówienia lub płaczu,
  • znacznie cichszy oddech,
  • poświstywanie,
  • pojawiający się bez przyczyny kaszel,
  • zasinienie wokół ust, paznokci lub całej skóry

– natychmiast udaj się z dzieckiem do szpitala!

 

Pamiętaj – liczy się błyskawiczna reakcja, ale też i w miarę możliwości jak największy spokój. Zapamiętaj powyższy schemat postępowania w przypadku zakrztuszenia i przeczytaj też, jakie są najczęstsze przyczyny zadławień u dzieci. Odpowiednie przygotowanie i ostrożność pomogą Ci zapobiec ewentualnemu nieszczęściu.

 

Spokoju oraz opanowania życzy

Redakcja bloga BajkowaModa.pl

Komentarze do wpisu (0)

Bestsellery

Nowości

Promocje

Nowości
Promocje
Czapka chłopięca zimowa PSI PATROL granatowa
Czapka chłopięca zimowa PSI PATROL granatowa

18,90 zł

Cena regularna: 29,90 zł

Najniższa cena: 29,90 zł
Bluzka męska z IRONMAN-em AVENGERS - MARVEL biała
Bluzka męska z IRONMAN-em AVENGERS - MARVEL biała

19,90 zł

Cena regularna: 39,90 zł

Najniższa cena: 27,93 zł
Pudełko śniadaniowe na kanapki PSI PATROL
Pudełko śniadaniowe na kanapki PSI PATROL

29,90 zł

Cena regularna: 34,90 zł

Najniższa cena: 34,90 zł
szt.
Sukienka HELLO KITTY Ramiączko, żółta
Sukienka HELLO KITTY Ramiączko, żółta

9,97 zł

Cena regularna: 39,90 zł

Najniższa cena: 39,90 zł
Sweter dla dziewczynki, produkt polski
Sweter dla dziewczynki, produkt polski

12,48 zł

Cena regularna: 49,90 zł

Najniższa cena: 49,90 zł
Spodnie materiałowe GLO-STORY Miętowe
Spodnie materiałowe GLO-STORY Miętowe

14,98 zł

Cena regularna: 59,90 zł

Najniższa cena: 59,90 zł
Poduszka chłopięca - jasiek GWIEZDNE WOJNY (Star Wars) 40x40cm
Poduszka chłopięca - jasiek GWIEZDNE WOJNY (Star Wars) 40x40cm

14,34 zł

Cena regularna: 23,90 zł

Najniższa cena: 23,90 zł
szt.
Czapka z daszkiem Gwiezdne Wojny (Star Wars) Zielona
Czapka z daszkiem Gwiezdne Wojny (Star Wars) Zielona

13,74 zł

Cena regularna: 22,90 zł

Najniższa cena: 22,90 zł
Kategorie blog
Chmura tagów
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl