Kalendarz ząbkowania – kiedy pojawiają się pierwsze zęby mleczne? 20
Kalendarz ząbkowania – kiedy pojawiają się pierwsze zęby mleczne?

Każde dziecko rozwija się w innym tempie. Można jednak określić orientacyjne przedziały czasowe, w których wykształcają się kolejne funkcje i rozwija ciało maluszka. Warto je poznać, aby móc obserwować postępy dziecka i wiedzieć, co w danym okresie będzie się działo. W Bajkowej Modzie opisujemy dziś przydatny kalendarz ząbkowania, który może Ci pomóc w przygotowaniu się na to, co czeka Twojego maluszka i Ciebie. Zobacz, kiedy zaczyna się ząbkowanie u niemowlaka i w jakim mniej więcej czasie wyrzynają się kolejne ząbki.

 

Pierwsze ząbki u dziecka

 

Czas, gdy pojawiają się pierwsze mleczne zęby u dziecka, jest i radosny, i trudny. Wiąże się z dużym bólem, przez który niemowlę staje się płaczliwe i niespokojne, częściej marudzi i może gorączkować… Jest to jednocześnie jak najbardziej naturalny proces, przez który każdy z nas przechodził – nie ma się więc czego obawiać :) Tym bardziej, że istnieją sprawdzone przez rodziców sposoby na to, jak ulżyć niemowlakowi w tym wymagającym dla niego okresie – zobacz koniecznie objawy ząbkowania i jak pomóc dziecku, gdy ząbkuje. Warto je wypróbować, bo może okazać się, że znacznie złagodzą dolegliwości maluszka i pomogą mu przejść przez bolesne ząbkowanie.

 

Ile zębów mlecznych ma dziecko?

 

Twoja pociecha po skończonym ząbkowaniu będzie miała w buzi 20 mleczaków. Nie wszystkie pojawią się od razu – ostatni mleczny ząb trzonowy wybije się dopiero w 3. roku życia (lub pod koniec 2.). Generalnie mleczaki pojawiają się pomiędzy 6. a 30. miesiącem życia, choć jest to przedział orientacyjny. Jeśli nie zauważysz żadnych niepokojących objawów i odstępstwa od poglądowego kalendarza ząbkowania nie będą bardzo duże, to nie masz się czym martwić. Pozwól Twojemu maluszkowi rozwijać się w swoim tempie, a w razie jakichkolwiek wątpliwości poradź się lekarza.

 

Kalendarz ząbkowania u dziecka – miesiąc po miesiącu

 

Poniżej poglądowy kalendarz ząbkowania, który pomoże Ci w określeniu, kiedy możesz spodziewać się kolejnych ząbków u Twojego malucha. Pamiętaj, że u każdego dziecka proces ząbkowania przebiega inaczej – u jednych dzieci pierwsze mleczaki pojawiają się już w okolicach 4. miesiąca, a u innych przed skończeniem roku nie ma jeszcze ani jednego ząbka w buzi! Rozbieżności są więc bardzo duże, a jeśli chcesz udokumentować, jak przebiega proces ząbkowania u Twojego dziecka, możesz zaznaczać w kalendarzu, kiedy wybił się określony ząbek. To będzie ciekawą pamiątką nie tylko dla Ciebie, ale także dla Twojej pociechy, gdy dorośnie :)

 

  • W 5. i 6. miesiącu życia dziecka zazwyczaj pojawiają się dolne jedynki.
  • Ok. 7. miesiąca życia i dalej – po tych dolnych – wyrzynają się górne jedynki.
  • Następnie w okresie między 8. a 16. miesiącem życia u dziecka pojawiają się drugie siekacze – tzw. dwójki. Z reguły najpierw wyrzynają się tutaj górne ząbki, a później dolne.
  • Gdy dziecko skończy 1. rok życia, z reguły ma co najmniej 4 ząbki mleczne.
  • Pomiędzy 12. a 18. miesiącem życia dziecka wyrzynają się pierwsze zęby trzonowe – na dole i na górze. Dla maluszka będzie to bardzo bolesne, więc warto poszukać dodatkowych sposobów na to, jak poradzić sobie z bolesnym ząbkowaniem.
  • Dopiero po pierwszych mlecznych trzonowcach wyrzynają się kły, czyli tzw. trójki. Ma to miejsce zazwyczaj do 2. roku życia (pomiędzy 15. a 24. miesiącem życia).
  • W 3. roku życia dziecka (lub jeszcze tuż przed 2. urodzinami malucha) pojawiają się ostatnie mleczne zęby trzonowe.

 

Dziecko ma łącznie 8 siekaczy, 4 kły i 8 zębów trzonowych (nie posiada zębów przedtrzonowych).

Kolejność wyrzynania się zębów – co zrobić, gdy jest inna?

 

Niektórzy rodzice niepokoją się, że u ich dzieci rozwój ząbków przebiega inaczej niż u dzieci znajomych albo w opisanych na forach przypadkach. Nie można jednak zapominać, że każde dziecko jest inne i jest to zupełnie naturalne! To, że u rówieśników pojawiły się już pierwsze mleczne ząbki, a u Twojego smyka jeszcze nie, nie oznacza, że coś jest nie tak. Również, jeśli chodzi o kolejność wybijania się poszczególnych ząbków, nie ma tutaj sztywno określonej reguły – niekiedy jako pierwsze mogą wybić się nie jedynki, a dolne dwójki.

 

Lekarze informują, że czas i kolejność wyrzynania się zębów mlecznych są uwarunkowane genetycznie, więc jeśli coś „nie idzie” według standardowego kalendarza, naprawdę nie musisz się tym przejmować. Zapytaj swoich rodziców, kiedy u Ciebie pojawiły się pierwsze mleczaki i poproś partnera o to samo – z dużym prawdopodobieństwem u Waszego dziecka będzie podobnie. Jeżeli natomiast Twoje dziecko nie ma jeszcze żadnego ząbka, a dawno skończyło już 1. rok życia, udaj się do stomatologa, by sprawdził przyczynę opóźnionego ząbkowania. Pamiętaj również, że powyższe porady pełnią funkcję podpowiedzi i nie powinny zastępować konsultacji ze specjalistą. W razie jakichkolwiek wątpliwości skonsultuj się z lekarzem.

 

Zdrowego i spokojnego ząbkowania

Redakcja bloga BajkowaModa.pl

Komentarze do wpisu (20)

24 maja 2021

Dzień dobry mam pytanie mam córkę co ma 26 miesięcy i jak oglądałam to ma 20 ząbkuf i mam pytanie dlaczego córka się ślini i wszystko gryzie tak jak by ją swendzialy i niewiem co mam zrobić w tej sytuacji

6 sierpnia 2021

Jak tam ząbkuf? Dalej zwendzion? Podrap. Pomorze.

15 sierpnia 2021

Widzę Jan się tu nudzi i czepia się byle czego. A co z odp na pytanie Autorki? Katarzyno podejrzewam że poprostu to taki wiek. U nas brat tak robił. Albo może ma jakąś pleśniawkę w buźce. Proponuję dentyste ale to tylko kontrolnie.

12 października 2021

I dobrze , że Jan się czepia. Pani pisać nie potrafi ,a na pewno ma słownik w telefonie. Tragedia żeby tak kaleczyć język polski. Wstyd.

13 października 2021

Moja córka ma 6.5miesiaca a już ma dwie dolne jedynki i teraz równie jej dwojka

24 października 2021

Mój synek ma 10 miesięcy i 8 ząbków .Pierwsze dwie jedynki mu wyszły jak miał 4 miesiące a na 7 miesięcy wyszły 4 zęby na raz .I niedawno wybiły się 2 dwójki dolne.

27 października 2021

Moja 7 miesięczna córcia ma już dwie dolne jedynki, a u góry wyrzyna jej się 6 zębów na raz

9 listopada 2021

Dzień dobry, córeczka 7,5 miesiąca ma 2 dolne jedynki a na gorze wyszła się jej lewa trójka, czy to normalne ze tak wcześnie i przed innymi zębami pojawia się kieł? Czy może mieć to wpływ na prawidłowy zgryz?

16 listopada 2021

Dzień dobry. Moja wnuczka skończyła 4 miesiące zaczęła ząbkować. Wszystko było by dobrze, ale martwi mnie fakt, że są to trójki. Czy powinniśmy się martwić, czy udać się do specjalisty?

11 grudnia 2021

Dzień dobry. Moja córka ma 8 miesięcy i cztery ząbki. Od dwóch dni jest strasznie marudna śpi mało co budzi się w nocy. Ma spuchnięte górne kły. Moje pytanie brzmi czy mogą jej już trójki wychodzić? Mam dwoje starszych dzieci i one zajmowały jak książka piszę. Dziękuję z góry

27 grudnia 2021

Fajne to jest

2 stycznia 2022

Mój syn zaczął ząbkować 3,5 miesiąca wyszły dwie jedynki teraz ma 5 miesięcy i wyrzynają się dwie dolne dwójki i u góry dwie jedynki i dwie dwójki w sumie 6 zębów na raz czy to jest normalne ? 8 zębów będzie miał w wieku 6 miesięcy.

14 stycznia 2022

Mój Natan ma 9 miesięcy, ząbkować zaczął jakieś 5 miesięcy temu. Bardzo źle znosił pierwsze zęby, było dużo chodzenia z nim na rękach i przytulania. Trochę pomogły gryzaki z lodówki, używałam też żelu na ząbkowanie Gengigel. Dzisiaj ma już 8 zębów i widzę, ze idą następne :) Dwójki już szły bez poprzedniej tragedii, na szczęście.

20 stycznia 2022

Normalne. Moja córka mając 3 miesiące zaczęła zabkowac,teraz na 6 miesięcy i 8 zebow

30 marca 2022

Nasz syn ma pięć miesięcy i bardzo boleśnie przechodzi ząbkowanie

3 kwietnia 2022

Dzien dobry, moje dziecko ma 21 miesiecy i 14 dni, i planuje zostać prawnikiem. Mial już wszystkie zęby stałe w wieku 76 dni. Mleczaki wczesniej powypadały.

15 kwietnia 2022

Nasza pociecha ma równo roczek i ma już 13 ząbków szok przy pierwszej córce w tym wieku były 4 a przy drugiej 6 A tu taki wysyp mam nadzieje ze to nic nienormalnego

24 maja 2022

Mój syn ma 6,5 miesiąca i niema jeszcze ani jednego zabka dzisiaj na dole zauważyłam że ma coś takiego białego ale jeszcze za błona czy powinnam się martwić niby pani doktor mówi że jeszcze ma czas ?

5 czerwca 2022

Asiu, moja córka zaczęła ząbkować dopiero po pierwszych urodzinach. W ciągu trzech miesięcy dorobiła się 12 zębów. Twój synek spokojnie ma jeszcze czas na pierwsze zęby.

24 sierpnia 2022

Mój syn miał 8.5msc jak mial pierwszego zęba... Córka skończyła 28.07 6miesiecy i ma już dwie jedynki na dole... Wyszly w przedziale 2tyg.. Kazde dziecko jest inne. Syn ma 7.5lat i na ta chwile ma już 12 zębów stałych. A dzieci w jego wieku a nawet i starsze tyle nie mają :)

Bestsellery

Nowości

Promocje

Promocje
Ręcznik do rąk Scooby Doo 35x65cm
Ręcznik do rąk Scooby Doo 35x65cm
11,90 zł 6,90 zł
szt.
Ręcznik do rąk Scooby Doo 35x65cm
Ręcznik do rąk Scooby Doo 35x65cm
11,90 zł 6,90 zł
Ręcznik do rąk FC Barcelona 35x65cm
Ręcznik do rąk FC Barcelona 35x65cm
11,90 zł 5,90 zł
Kurtka zimowa dziewczęca KRAINA LODU
Kurtka zimowa dziewczęca KRAINA LODU
159,90 zł 99,90 zł
Fartuszek kuchenny z czapką chłopięcy PSI PATROL
Fartuszek kuchenny z czapką chłopięcy PSI PATROL
39,90 zł 29,90 zł
Fartuszek kuchenny z czapką chłopięcy PSI PATROL
Fartuszek kuchenny z czapką chłopięcy PSI PATROL
39,90 zł 29,90 zł
szt.
Kategorie blog
Chmura tagów
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl