
Gotowanie może być prawdziwą przyjemnością i metodą na relaks, ale dla wielu to męczący obowiązek. Inaczej też przyrządza się posiłki dla siebie czy partnera (zamawiając niekiedy pizzę na dowóz), a inaczej, kiedy dochodzą najmłodsi członkowie rodziny, których sposób żywienia wymaga już zupełnie innego podejścia. Na szczęście obecnie możemy korzystać z wielu „ułatwiaczy” codziennego życia. Nie braknie ich również w kuchni :) Zobacz, jak sprawić, żeby gotowanie dla dzieci i familii było szybsze, łatwiejsze, a może i bardziej przyjemne! Niby nic odkrywczego, ale te 4 proste porady dla każdego rodzica (i nie tylko) mogą naprawdę pomóc, a nawet zbliżyć do siebie członków rodziny :)
-
Gotowanie obiadu na kilka dni
Jednym ze sposobów stosowanych przez wielu z nas – rodziców i nie tylko – jest gotowanie obiadu na następnych kilka dni. Oznacza to większe zakupy i więcej czasu spędzonego w kuchni jednego popołudnia, ale z kolei na drugi i trzeci, a może nawet kolejne dni tygodnia mamy już gotowe obiady, które wystarczy podgrzać i podać na stół.
Takim popularnym daniem jest z pewnością zupa, której można ugotować podwójną czy potrójną porcję, ale warto także przyrządzać inne posiłki na zapas – np. sosy do makaronu, pierogi, gulasz. Zamrożone będą czekać w kolejce na wystąpienie w roli głównej podczas jednego z rodzinnych obiadów :)
I przyznajcie, ile razy odgrzewacie to, co zostało z dnia poprzedniego? Tak co jakiś czas robi chyba każdy z nas ;) Na przykład gotowany makaron można z powodzeniem podsmażyć na patelni z jajkiem albo – dla amatorów słodkich smaków – z cukrem. Jakie macie jeszcze pomysły, sprawdzone we własnej kuchni, na obiady dla rodziny przyrządzane z wyprzedzeniem?
-
Planowanie posiłków dla dzieci i rodziny
To wydaje się oczywiste, ale w praktyce różnie wychodzi. Warto poświęcić czas na zaplanowanie z góry posiłków dla rodziny w danym tygodniu. Pozwoli to nie tylko ogarnąć chaos, który może zapanować przy wymyślaniu czegoś na szybko, ale także znacznie przyspieszyć gotowanie i skrócić czas siedzenia w kuchni. Jak to zrobić?
Wystarczy w swoich planach uwzględnić dania na bazie tych samych składników. Np. gotując jednego dnia ryż z dodatkami i kurczakiem, drugiego wykorzystajmy go do zapiekanki z jabłkami i cynamonem. Wtedy nie trzeba będzie codziennie wymyślać czegoś innego, bo do dyspozycji będą już przygotowane czy napoczęte produkty (paczki warzyw, porcje mięsa). Dotyczy to praktycznie każdego rodzaju posiłków – tych warzywnych, mięsnych, makaronowych itd.
-
Sprzęty, które ułatwiają pracę w kuchni
Teraz wszystko jest szybsze, wydajniejsze, a nawet „inteligentniejsze”… Czasy, kiedy ręcznie się zagniatało, ugniatało i pociło przy tym, odeszły już do lamusa – przecież można użyć do tego robota kuchennego z funkcją wyrabiania ciasta :)
Niektóre sprzęty kosztują naprawdę sporo, ale jeśli nie chcemy bądź nie możemy zakupić jednorazowo zaawansowanego cudu techniki kulinarnej, to warto chociażby po kolei uzupełniać szafki o kuchenne pomoce. Blender, mikser czy malakser, a nawet zwykła patelnia z nieprzywierającą powłoką czy zestaw ostrych noży – wszystkie te akcesoria, jeśli będą sprawne i dobrej jakości, przełożą się na wygodniejsze oraz nierzadko szybsze gotowanie dla rodziny.
-
Wspólne gotowanie z dzieckiem
O tym, dlaczego warto pozwalać dzieciom na pomaganie w domowych obowiązkach, można by długo i szeroko. W odpowiedni sposób wprowadzone zadania dla najmłodszych, w których sami chcą uczestniczyć – w formie zabawy i zachęty, bez przymusu! – mogą przełożyć się na rozwój odpowiedzialności oraz poczucie własnej wartości u dzieci.
Tym samym, jeśli tylko Twoja pociecha z zaciekawieniem obserwuje, co też takiego robisz na blacie kuchennym, pozwól jej być tego częścią. Maluchy są bardzo chętne do pomocy w kuchni, bo dla nich często to okazja do poznania jakichś nowych, niesamowitych rzeczy – odkrycia, jak warzywa zamieniają się w zupę, albo, jak to się dzieje, że ciasto tak wyrasta! Podawanie, mieszanie, zagniatanie – zaczynając od prostych czynności, przy realizacji których dziecko będzie czuło się jak przy dobrej zabawie, w miarę upływu czasu może podejmować się coraz trudniejszych i bardziej „dorosłych” zadań, takich jako krojenie, obieranie, przygotowywanie sałatki itd.
Podział kulinarnych zadań między domowników podczas przyrządzaniu obiadu czy innego posiłku znacząco przyspiesza uzyskanie finalnego efektu :) Poza tym kuchnia zbliża, więc w ten sposób możecie naturalnie umocnić istniejącą więź dziecka z rodzicem i po prostu przyjemnie spędzić ze sobą czas.
Przyjemnych przygotowań i smacznych obiadów
Redakcja bloga BajkowaModa.pl