Dziecko w kuchni – zabawa i nauka gotowania w jednym 0
Dziecko w kuchni – zabawa i nauka gotowania w jednym

Dzieci w kuchni… Nieceniona pomoc czy mali „przeszkadzacze”? Obecnie zewsząd możemy usłyszeć o tym, jak ważne jest, by od małego uczyć odpowiedzialności, łączyć zabawę z nauką i różnymi obowiązkami. Czy jest do tego lepsze miejsce niż domowa kuchnia? Owszem, pichcenie z dzieckiem będzie bardziej czasochłonne, niż kiedy zajmiemy się tym w pojedynkę. Z pewnością będzie więcej bałaganu i zabrudzeń na blacie, na podłodze, na ubrankach pociech… – zwłaszcza na początku ich przygody z kulinarnymi działaniami. Ale to wszystko jest warte korzyści, jakie odniosą nasi milusińscy i my sami podczas takich chwil razem! Wspólne gotowanie z dzieckiem ma całe mnóstwo zalet – zobacz jakich!

 

Dlaczego dzieci chcą pomagać w kuchni?

 

Dzieci już od małego mają silną potrzebę pomagania – chcą czuć się ważne, pragną uczestniczyć w życiu rodzinnym i być jego aktywną częścią. Są też ciekawe świata i można powiedzieć, że interesuje je praktycznie wszystko – od tego, co też ukryło się w szafie i jak smakują buty, po to, jak działa pralka albo samochód. W obrębie mieszkania jest mnóstwo zakamarków, w które można spojrzeć i odkryć coś. A już jednym z takich szczególnych miejsc jest kuchnia – przyciągająca zapachami, urzekająca kolorami, tam, gdzie cały czas coś dzieje się ciekawego na blacie i gdzie często przesiadują dorośli.

 

Warto zaspokoić tę naturalną ciekawość i pozwolić maluchowi odkryć kuchenny świat. To przełoży się na rozwój dziecka, umocnienie jego poczucia własnej wartości i szereg innych korzyści, które odniesiecie całą rodziną.

 

Korzyści ze wspólnego gotowania z dzieckiem

 

Gotowanie z dziećmi przynosi mnóstwo korzyści. Wiele z nich wiąże się z rozwojem maluchów, ale część dotyczy też wspólnych relacji w rodzinie. Jak i przy każdej innej aktywności, spędzanie czasu razem – szczególnie gdy są to szczęśliwe, przyjemne momenty – pomaga w budowaniu silnej więzi między rodzicami i dzieckiem.

 

Również między rodzeństwem dzieją się małe cuda – poza standardowymi kłótniami, których może nie zabraknąć również i w trakcie kulinarnych działań, rodzinne przygotowywanie posiłków uczy zasad współpracy, pomagania sobie wzajemnie, polegania na sobie. To może być dobry pomysł na zacieśnianie więzi szczególnie między starszakami i nastolatkami, spośród których każdy ma pomału swój świat i swoje zajęcia. Te kilka momentów spędzonych razem na krojeniu sałatki, robieniu kanapek czy szykowaniu wypieków – o ile wszyscy chętnie się do tego zabiorą – na pewno przełoży się na poczucie bliskości i lepsze dogadywanie się między sobą.

 

Zdobywamy nowe umiejętności… Nauka gotowania i nie tylko

 

Podczas gotowania dzieci wyrabiają w sobie mnóstwo dobrych nawyków oraz rozwijają różne umiejętności. Mieszanie, ugniatanie ciasta, przesiewanie mąki – te i inne prace zwiększają zdolności manualne. Rodzinne przyrządzanie obiadu czy innych posiłków angażuje praktycznie każdy zmysł. To więc idealna sposobność, by zachęcić dziecko do poznawania nowych kształtów i faktur poprzez dotyk, odkrywania nieznanych smaków czy odgadywania zapachów za pomocą węchu. W trakcie gotowania z dzieckiem można też ćwiczyć proste działania matematyczne, np. liczenie miarek, dodawanie składników.

 

Budowanie pewności siebie dziecka

 

Dzieci chcą pomagać w kuchni i nie tylko, ponieważ mają ogromne pragnienie bycia potrzebnym. Kiedy mogą realizować się poprzez wykonywanie choćby prostych czynności razem z dorosłymi, czują się ważne i docenione. Dzięki temu wzrasta poczucie własnej wartości u dziecka – a pozwolenie, by maluch pomagał w kuchni, to jeden z najlepszych sposobów na umocnienie jego pewności siebie! W końcu chodzi nie tylko o wykonywanie poleceń dorosłych – podczas rodzinnego gotowania z dziećmi warto zachęcać je, by podejmowały decyzje, np. co do wyboru naczynia, dzieliły się swoimi pomysłami, wyrażały własne zdanie. W ten sposób na pewno wspólne kulinarne działania staną się przyjemnością, a Twoja pociecha nie będzie mogła już doczekać się następnych zmagań w kuchni.

 

Zdrowie na talerzu, czyli nawyki żywieniowe od małego

 

Rodzinne kucharzenie z maluchami bez dwóch zdań uczy je dobrych nawyków żywieniowych! W końcu uczestnicząc we wspólnym przyrządzaniu posiłków pociecha staje się współodpowiedzialna za to, co ląduje na talerzu. Już w trakcie przygotowywania składników, np. mycia warzyw czy owoców, można opowiedzieć co nieco o tym, dlaczego są zdrowe i co warto jeść, żeby być silnym i szczęśliwym. Dzięki temu obiad dla dzieci będzie nie tylko wartościowy, ale też… smaczniejszy i okraszony nutą radości! Informacje przekazywane w formie różnych opowieści i zabawy najlepiej się utrwalają i najpewniej Twoja pociecha z chęcią będzie je przekazywać dalej.

 

Bezpieczeństwo dziecka w kuchni

 

Na koniec jedna ważna rzecz: niezależnie od tego, w jakim wieku jest Twoje dziecko – czy ma kilka latek, czy chodzi już do szkoły – najważniejsze pozostaje jego bezpieczeństwo. Z tego względu jeszcze przed wspólnym kucharzeniem należy sprawdzić, czy w kuchni nie ma miejsc lub przedmiotów, o które maluch mógłby się skaleczyć lub zrobić sobie nimi krzywdę. Mowa tutaj o kontaktach, kablach, urządzeniach, ostrych kantach itd.

 

Również w trakcie gotowania bezwzględnie trzeba mieć na uwadze potencjalne zagrożenia, tj. gorące garnki i naczynia, ostre noże, cięższe przedmioty i sprzęty elektryczne. Warto wydzielić osobną przestrzeń do kulinarnej pracy, na blacie lub półwyspie czy wyspie kuchennej. Mniejsze dzieci mogą też używać swojej zabawkowej kuchenki do drobnych działań, takich jak wsypywanie ryżu do miseczki, rozdzieranie listków sałaty, zamykanie pojemników itp.

 

Najważniejsze, by podejść do wszystkich zadań na luzie. Nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o sam efekt w postaci gotowego dania, ale także o proces jego przygotowywania – razem, rodzinnie, wspólnymi siłami i rączkami. Wtedy na pewno nauka gotowania dla dzieci połączona z zabawą stanie się przyjemnością, do której będziecie z chęcią wracać!

 

P.S. A jeśli interesuje Cię, jak można połączyć zabawę i naukę w jednym przy innych czynnościach, tutaj poczytasz więcej o domowych obowiązkach dla dzieci.

 

Przyjemnego gotowania z dziećmi i… smacznego!

Redakcja bloga BajkowaModa.pl

Komentarze do wpisu (0)

Bestsellery

Nowości

Promocje

Bestsellery
Parasolka dla dziewczynki MINNIE MOUSE transparentna
Parasolka dla dziewczynki MINNIE MOUSE transparentna

29,90 zł

Bluzka chłopięca Króliczek BING szara
Bluzka chłopięca Króliczek BING szara

11,90 zł

Cena regularna: 24,90 zł

Najniższa cena: 16,19 zł
Strój kąpielowy dziecięcy KRAINA LODU Niebieski
Strój kąpielowy dziecięcy KRAINA LODU Niebieski

39,90 zł

Cena regularna: 44,90 zł

Najniższa cena: 44,90 zł
Promocje
Czapka chłopięca zimowa PSI PATROL granatowa
Czapka chłopięca zimowa PSI PATROL granatowa

18,90 zł

Cena regularna: 29,90 zł

Najniższa cena: 29,90 zł
Bluzka męska z IRONMAN-em AVENGERS - MARVEL biała
Bluzka męska z IRONMAN-em AVENGERS - MARVEL biała

19,90 zł

Cena regularna: 39,90 zł

Najniższa cena: 27,93 zł
Pudełko śniadaniowe na kanapki PSI PATROL
Pudełko śniadaniowe na kanapki PSI PATROL

29,90 zł

Cena regularna: 34,90 zł

Najniższa cena: 34,90 zł
szt.
Sukienka HELLO KITTY Ramiączko, żółta
Sukienka HELLO KITTY Ramiączko, żółta

9,97 zł

Cena regularna: 39,90 zł

Najniższa cena: 39,90 zł
Sweter dla dziewczynki, produkt polski
Sweter dla dziewczynki, produkt polski

12,48 zł

Cena regularna: 49,90 zł

Najniższa cena: 49,90 zł
Spodnie materiałowe GLO-STORY Miętowe
Spodnie materiałowe GLO-STORY Miętowe

14,98 zł

Cena regularna: 59,90 zł

Najniższa cena: 59,90 zł
Bluzka niemowlęca MICKEY MOUSE Krótki rękaw
Bluzka niemowlęca MICKEY MOUSE Krótki rękaw

11,94 zł

Cena regularna: 19,90 zł

Najniższa cena: 19,90 zł
Parasolka dziecięca Minnie Mouse - automatyczna
Parasolka dziecięca Minnie Mouse - automatyczna

17,94 zł

Cena regularna: 29,90 zł

Najniższa cena: 29,90 zł
szt.
Kategorie blog
Chmura tagów
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl