Czy biały szum jest bezpieczny dla dziecka? 3
Czy biały szum jest bezpieczny dla dziecka?

Zastanawiasz się, co to jest biały szum? Gdy zostajesz rodzicem, prawdopodobnie spotykasz się z tym tajemniczo brzmiącym pojęciem po raz pierwszy. Wczytujesz się w kolejne artykuły i porady, przeglądasz opinie samych rodziców i okazuje się, że biały szum dla niemowląt może być bardzo pożyteczny! Wniosek nasuwa się bardzo optymistyczny: oto masz prosty sposób na uspokojenie i uśpienie swojego maleństwa, i to w przyjemny sposób. ALE, ale!... Badania pokazują, że istnieje również druga strona medalu. Wynika z niej, że… biały szum może być niebezpieczny dla dziecka. W Bajkowej Modzie zagłębiamy się w temat i sprawdzamy, jak to faktycznie jest z szumem dla dzieci oraz czy tzw. misie szumisie szkodzą.

 

Biały szum – co to jest?

 

Pod pojęciem białego szumu kryje się jednostajny szum akustyczny, który za pomocą zmysłu słuchu człowiek odbiera jako dość wysoki, ale jednocześnie przyjemny i kojący – może budzić skojarzenia np. z szumiącym deszczem, morzem, wiatrem, jadącym pociągiem itd. Biały szum polecany jest jako świetna metoda usypiania noworodków i niemowląt, a ten obszar rozwinął się na tyle, że obecnie rodzice mogą wybierać spośród przeróżnych aplikacji i urządzeń do generowania białego szumu, pomocnych w uspokajaniu maluszków. Obok dużych zalet pojawia się jednak sporo wątpliwości, które nasuwają najnowsze wyniki badań – czy biały szum jest zdrowy? Czy dziecko powinno spać przy białym szumie?

 

Biały szum a usypianie dziecka

 

Mówi się, że biały szum przypomina maluchom z kolei inny odgłos, tj. szmer płynącej krwi i innych dźwięków, które odbierały, będąc w brzuchu mamy. To właśnie przyrównanie do odgłosów życia płodowego stoi za przekazywanym z pokolenia na pokolenie stwierdzeniem, że biały szum ma właściwości uspokajające, dzięki którym noworodki i niemowlęta szybciej zasypiają.

 

Kolejne badania i eksperymenty potwierdzały skuteczność białego szumu w uspokajaniu i usypianiu niemowląt, a w XXI wieku ta metoda zyskała na ogromnej popularności. Tym sposobem używane niegdyś do domowego generowania usypiającego szmeru suszarki zastąpił szereg specjalnych urządzeń emitujących biały szum, a także szumiące zabawki-przytulanki, które podbiły serca rodziców.

 

Misie szumisie i urządzenia emitujące biały szum

 

Oferta specjalnie skonstruowanych maskotek, a także urządzeń generujących biały szum jest w tej chwili bardzo szeroka. Niemal w każdym sklepie z zabawkami i akcesoriami dla dzieci znajdziesz karuzelę do łóżeczka z możliwością ustawienia różnych dźwięków, w tym białego szumu, lub misie szumisie i inne przytulanki, które już od długiego są chętnie wybierane przez samych rodziców oraz przez bliskich w ramach prezentu dla niemowlaka. Zresztą możliwości jest znacznie więcej – sporo osób, by wytworzyć szum, stosuje tradycyjne sposoby, czyli korzysta z domowych urządzeń (jak suszarka, odkurzacz, wentylator, okap w kuchni czy radio).

 

W sieci znajdziesz też dużo materiałów i aplikacji z nagraniami domowych sprzętów albo odgłosów natury, które szemrzą, szumią i szeleszczą. Pytanie tylko: czy wszystkie te „szumiące metody” są bezpieczne dla dziecka?

 

Czy biały szum jest bezpieczny dla dziecka?

 

Zalety i właściwości wychwalane przez zwolenników białego szumu spotykają się jednak z całym szeregiem zastrzeżeń, które pojawiły się stosunkowo niedawno. Wynikają one z przeprowadzanych badań nad wpływem białego szumu na rozwój dziecka. Okazuje się, że są sytuacje, w których należy zachować szczególną ostrożność, oraz że nie każdy rodzaj szumienia (szczególnie wytwarzanego przez specjalne zabawki lub urządzenia) będzie dla maluszka korzystny – a wręcz przeciwnie, może nawet zahamować rozwój mowy i rozwój słuchu u niemowlęcia!

 

Szkodliwy wpływ białego szumu na zdrowie i rozwój dziecka

 

Szkodliwe jest szczególnie długotrwałe emitowanie białego szumu, ponieważ przez to organizm dziecka przyzwyczaja się do ignorowania pozostałych dźwięków z otoczenia, co skutkuje opóźnieniem w rozwoju mowy oraz słuchu niemowlaka. By maluszek właściwie i zdrowo się rozwijał, potrzeba mu różnorodności – również tej słuchowej. Dlatego nie poleca się włączania i zostawiania szumiących zabawek czy urządzeń na całą noc lub nawet na wiele godzin, ponieważ zawęża to możliwości poznawania świata małego dziecka. Dla prawidłowego rozwoju noworodek i niemowlę potrzebuje styczności z dźwiękami o zróżnicowanym natężeniu i różnej wysokości.

 

Pojawia się też drugi argument, który powinien skłaniać rodziców do zastanowienia się przed włączeniem szumiącego urządzenia tuż przy główce dziecka na kilka godzin. Jest nim fakt, że – by niemowlę nie doznało uszczerbku na zdrowiu – natężenie dźwięków docierających do niego przez godzinę i dłużej nie powinno być wyższe niż 50 dB (głośność deszczu). A tymczasem spora część urządzeń i zabawek do generowania białego szumu znacznie przewyższa tę zalecaną normę!

 

Jak stosować biały szum dla dzieci – przydatne zalecenia

 

Jeśli chcesz używać białego szumu do usypiania niemowlęcia, mogą Ci się przydać poniższe zalecenia specjalistów. Postaraj się zastosować do nich wszystkich, a zminimalizujesz ryzyko szkodliwego wpływu białego szumu na zdrowie i rozwój dziecka. Zalecenia dotyczą 3 najważniejszych aspektów:

 

  1. Odległości – im dalej ustawiona szumiąca zabawka albo aplikacja, tym lepiej
  2. Głośności – im cichszy szum, tym bezpieczniejszy dla niemowlęcia
  3. Czasu szumienia – im krócej (oraz rzadziej) niemowlę będzie słuchało szumiących urządzeń, tym korzystniej dla jego rozwoju

 

Pamiętaj, by co jakiś czas sprawdzać, czy Twoje dziecko potrzebuje jeszcze szumu do zasypiania – może okazać się, że maluch spokojnie zaśnie bez potrzeby włączania urządzenia, zabawki czy płyty z nagraniem szumiących odgłosów.

 

Dlaczego biały szum nie działa na dziecko?

 

Część specjalistów twierdzi, że dźwięki, jakie wytwarzają szumiące urządzenia – poza tym, że są zbyt głośne i przez to szkodliwe dla dziecka – mają wyższą częstotliwość niż te, które maluszek słyszał w życiu płodowym. Z tego względu na niektóre dzieci stosowanie białego szumu do usypiania w ogóle nie działa, a pewna grupa niemowlaków może nawet odczuwać duży dyskomfort przy szumieniu dookoła.

 

Biały szum dla dorosłych

 

Z właściwości białego szumu korzystają także osoby dorosłe, by wyciszyć się, a także wzmocnić swoją koncentrację. Niektórzy stosują go, by uśmierzyć ból migrenowy, a inni podczas przeprowadzania terapii u osób z nadwrażliwością słuchową.

 

Dla bezpieczeństwa dzieci – szczególnie tych najmłodszych, od niemowlęcia – najlepiej jednak zachowaj ostrożność z generowaniem białego szumu wokół maluszka i przestrzegaj powyższych pomocnych wskazówek.

 

Spokojnych drzemek i przespanych nocy

Redakcja bloga BajkowaModa.pl

Komentarze do wpisu (3)

27 stycznia 2023

Poproszę o przytoczenie tych "badań" nad szkodliwością białego szumu. Powołuje się na nie połowa blogerów w PL, nikt nigdy badań na oczy nie widział...

30 stycznia 2023

Nigdzie w tekście nie jest napisane, że biały szum jest szkodliwy. Badania dowodzą, że biały szum pomaga większości dzieciom szybciej się uspokajać, ale nie wszystkim. Tutaj link do badań: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1792397/?page=2 Natomiast jak ze wszystkim w życiu trzeba korzystać z tego z rozsądkiem i umiarem. Jest w artykule fragment - Jak stosować biały szum dla dzieci – przydatne zalecenia. Proszę czytać ze zrozumieniem.

2 czerwca 2023

"Szkodliwe jest szczególnie długotrwałe emitowanie białego szumu, ponieważ przez to organizm dziecka przyzwyczaja się do ignorowania pozostałych dźwięków z otoczenia, co skutkuje opóźnieniem w rozwoju mowy oraz słuchu niemowlaka."

Bestsellery

Nowości

Promocje

Bestsellery
Promocje
Kocyk polarowy PSI PATROL 110x140cm
Kocyk polarowy PSI PATROL 110x140cm

29,90 zł

Cena regularna: 39,90 zł

Najniższa cena: 39,90 zł
szt.
Komplet niemowlęcy dla chłopca MICKEY MOUSE bluzka i krótkie spodenki
Komplet niemowlęcy dla chłopca MICKEY MOUSE bluzka i krótkie spodenki

29,90 zł

Cena regularna: 44,90 zł

Najniższa cena: 44,90 zł
Komin polarowy dziewczęcy ŚWINKA PEPPA
Komin polarowy dziewczęcy ŚWINKA PEPPA

19,90 zł

Cena regularna: 24,90 zł

Najniższa cena: 24,90 zł
szt.
Komin polarowy dziewczęcy ŚWINKA PEPPA
Komin polarowy dziewczęcy ŚWINKA PEPPA

19,90 zł

Cena regularna: 24,90 zł

Najniższa cena: 24,90 zł
szt.
Komplet niemowlęcy dla chłopca PSI PATROL bluzka i krótkie spodenki
Komplet niemowlęcy dla chłopca PSI PATROL bluzka i krótkie spodenki

29,90 zł

Cena regularna: 44,90 zł

Najniższa cena: 44,90 zł
Komplet niemowlęcy dla chłopca PSI PATROL bluzka i krótkie spodenki
Komplet niemowlęcy dla chłopca PSI PATROL bluzka i krótkie spodenki

29,90 zł

Cena regularna: 44,90 zł

Najniższa cena: 44,90 zł
Komplet niemowlęcy dla dziewczynki KUBUŚ PUCHATEK bluzka i krótkie spodenki
Komplet niemowlęcy dla dziewczynki KUBUŚ PUCHATEK bluzka i krótkie spodenki

29,90 zł

Cena regularna: 44,90 zł

Najniższa cena: 44,90 zł
Parasolka dla dziewczynki Króliczek BING
Parasolka dla dziewczynki Króliczek BING

29,90 zł

Cena regularna: 34,90 zł

Najniższa cena: 34,90 zł
szt.
Kategorie blog
Chmura tagów
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl