Czas z dziećmi w domu – jak zrobić rodzinny plan dnia? 0
Czas z dziećmi w domu – jak zrobić rodzinny plan dnia?

Każdy rodzic wie, jak niespożytą energię mają dzieci. Zapewnienie najmłodszym interesujących zajęć i właściwej dawki ruchu jest czasem dużym wyzwaniem. Na co dzień część tej energii nasze pociechy wytracają w przedszkolach i szkołach, gdzie mają dobrane zabawy, lekcje i aktywność sportową. Ale jeśli z jakichś względów – jak np. trwająca obecnie pandemia – placówki pozostają zamknięte, wówczas ta rola w całości przypada rodzicom. Sprawdź, jak ustalić rodzinny plan dnia, by jak zorganizować czas dzieciom w domu – te uniwersalne porady sprawdzą się zarówno teraz, jak i później, gdy już wszystko wróci do normy.

 

Bezcenny czas z dzieckiem

 

Chyba każdy z nas lubi wolny czas z dziećmi. Maluchy potrafią do reszty zaabsorbować, a także zmęczyć, jeśli nie posiadamy odpowiednio dużego zapasu energii ;) – ale przebywanie z nimi daje mnóstwo radości i sprawia, że można poczuć się znacznie młodszym. A zatem z jednej strony sytuacja, w której się znaleźliśmy w tym roku, daje więcej możliwości pobytu z pociechami. Jeśli brakowało nam wspólnych rodzinnych chwil, teraz jest szansa, by je nadrobić.

 

Z drugiej strony społeczna kwarantanna wynikająca z zagrożenia epidemiologicznego wcale nie oznacza wolnego czasu, który można by milo i beztrosko spędzić z całą rodziną. Mamy te same obowiązki, co na co dzień, tylko trudniejsze w organizacji, bo zamknięte w obrębie czterech ścian. Jak pogodzić pracę z opieką nad dziećmi, które domagają się nieustannej uwagi? Czym zająć maluchy, by móc skupić się na zadaniach, projektach do wykonania i niezbędnych sprawach w domu? Jakie wymyślić nowe zabawy i atrakcje, kiedy po tylu dniach kwarantanny już wyczerpują się pomysły?

 

Najważniejsze jest planowanie – z dobrą organizacją masz szansę na udany czas z dzieckiem w domu!

 

Najważniejszy krok – wspólny plan dnia z dziećmi

 

Organizacja to podstawa – i w pracy, i w życiu prywatnym, a już szczególnie w tak nietypowej i wymagającej sytuacji jak ta związana z zagrożeniem koronawirusem. Kiedy nie wiadomo, co się będzie działo jutro i pojutrze, jakie obostrzenia, a jakie poluzowania będą wdrażane, ogromnie ważne jest zachowanie spokoju i ustalenie dobrego planu.

 

Pamiętaj, że nerwy i aura niepokoju udzielają się najmłodszym, którzy wyczuwają i chłoną nastroje dorosłych. Warto więc postarać się o jak najbardziej opanowaną postawę, która da maluchom poczucie bezpieczeństwa i dzięki której dni będą spokojniejsze.

 

Bardzo ważnym krokiem jest ustalenie planu działań, który pomoże zorganizować pracę, zabawę i wszystkie sprawy w domu. Zaplanowanie dnia z dziećmi może sprawić frajdę obu stronom, a poza tym ma ten plus, że gdy maluchy same będą uczestniczyć w domowych obradach, tym chętniej mogą trzymać się razem ustalonego rozkładu dnia.

 

Co powinno znaleźć się w rodzinnym planie dnia?

 

Planowanie zajęć na kolejny dzień obejmuje nie tylko gry i zabawy dla dzieci, ale także domowe obowiązki, które warto podzielić między wszystkich członków rodziny. Najmłodsi mogą pomóc przy drobnych zadaniach, np. dodawać i mieszać składniki w czasie przygotowywania obiadu, a później razem posprzątać z blatu.

 

Zachęcanie dziecka do wykonywania domowych obowiązków stanowi klucz do utrzymania jego zaangażowania, również w przyszłości. Kolejnym z punktów rodzinnego planu dnia mogą być czynności przy sprzątaniu mieszkania, które tym chętniej dziecko będzie wykonywało, jeśli zaproponujemy je w formie zabawy.

 

Ważny punkt w planie dnia dla dzieci – nauka w domu

 

W harmonogramie nie może także zabraknąć miejsca na naukę – w przypadku najmłodszych mogą to być zajęcia, jakie maluchy wykonują w przedszkolu, a u starszych dzieci trzeba zadbać o odrabianie lekcji, które obecnie odbywają się online. By wszystko przebiegało zgodnie z planem i bez oporów, warto zdać sobie sprawę z tego, że cała rodzina trzyma wspólny front. W tym wymagającym czasie lepiej wspierać się i zwracać tym większą uwagę na potrzeby drugiej strony, która może być tak samo zaniepokojona czy zmęczona jak my. Oznaki zrozumienia pomogą zbudować lepszą relację i poprawią komfort wspólnego życia.

 

To fakt, że kilkutygodniowy przymusowy pobyt w domu może powodować frustrację i napięcia, ale najważniejsze, by nie atakować siebie nawzajem – kłótnie z nastolatkiem w domu czy między partnerami nie rozwiążą problemów, a tylko pogorszą nastroje (i małych, i dużych). Warto wtedy zastosować jakiś sposób na upuszczenie nagromadzonej energii – trochę sportu, choćby kilka ćwiczeń w domu, zawsze pomoże.

 

Najważniejsze przy tym, aby do niczego nie przymuszać dorosłych i dzieci – plan dnia powinien być ustalony i zaaprobowany przez całą rodzinę, a i już w trakcie jego realizacji powinno znaleźć się miejsce na elastyczność. Jeśli ktoś z domowników gorzej się poczuje lub zwyczajnie nie będzie miał ochoty albo humoru na wykonywanie określonych zadań, warto odpuścić i zmodyfikować nieco założenia. Rodzinny harmonogram ma być w końcu pomocą, a nie obciążeniem.

 

Jak zrobić harmonogram dnia dla rodziny?

 

Stosując się do powyższych porad, możecie zrobić rozpiskę od razu na cały tydzień albo co wieczór zasiadać wspólnie i ustalać, jak zorganizować następny dzień. Istotne, by każdy członek rodziny miał głos i mógł przedstawić swoją propozycję. Pamiętajcie, by nie oceniać się wzajemnie – każdy pomysł może być dobry, a za każdą racją stoją jakieś argumenty. Warto ich wysłuchać.

 

Spisane na kartce punkty, które zawisną w widocznym dla wszystkich miejscu, np. na lodówce, będą przypominać o postanowieniach i motywować do ich realizacji. Warto kartkę z harmonogramem jakoś ozdobić, np. naklejkami, narysowanymi buźkami, aby była jeszcze bardziej zachęcająca i przyjazna dla dzieci i dla dorosłych domowników :)

 

Podczas ustalania rodzinnego planu pamiętajcie koniecznie o punktach zabawy, która pomoże Wam się rozluźnić i poprawi humory. Oczywiście nie można też zapominać o odpowiedzialności i zawodowych oraz szkolnych obowiązkach. Harmonogram powstały w zgodzie i uwzględniający potrzeby wszystkich domowników ma większą szansę na urzeczywistnienie!

 

Uwaga, coś ekstra!

 

 

 

Spokojnego, miłego czasu z rodziną i dużo zdrowia

Redakcja bloga BajkowaModa.pl

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30
Chmura tagów
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl